Biftek

USHQIME
Typography

Për 3 racione
Përbërësit që nevojiten:

 • 600 gram kima (mish viçi) pa dhjam.
 • 100 gram bukë e thekur ose 4 feta të thekura
 • Një vezë
 • Një lugë supe vaj ulliri
 • Gjysëm luge të vogël sodë.
 • Kripë, piper, rigon dhe pak limon.
 •  

  Mënyra e përgatitjes:

  Bukën e thekur e lagim mirë dhe më pas e shtrydhim. Të gjithë përbërësit i vendosim në një tas të madh dhe i përziejmë mirë. Me masën e përftuar përgatisim rreth 6 biftek të mëdhenj. Nëse dëshirojmë shtojmë pak majdanoz të grirë mirë. I vendosim në grill për tu pjekur në një temperaturë 300 gradë për rreth 20-30 minuta.