Sallatë me oriz

USHQIME
Typography

 Përbërësit për 4- 5 racione:

 • Dy gota oriz
 • Një domate mesatare (të pjekur) të prerë në kube të vegjël
 • Një spec i vogël i prerë në kube
 • Gjysëm kastraveci i prerë në kube
 • Një filxhan misër (paketimi gjysëm i zier)
 • 100g djath të verdhë ose 100g ton
 • Katër feta proshutë gjeldeti të prera në copa të vogla
 • Një filxhan kërpudha
 • Katër lugë vaj ulliri
 • Kripë dhe piper
 • Përgatitja:

  Ziejmë orizin me katër gota ujë. Pak para se të avulloj i gjithë uji, shtojmë misrin dhe vajin e ullirit. Pasi të jetë avulluar i gjithë uji, i mbulojmë me një pecetë të thatë dhe i lëmë për gati 5 minuta. Në vijim e vendosim orizin e zier në një tas të madh dhe shtojmë të gjithë përbërësit duke i përzier.

  Një propozim tjetër është të zëvendësoni djathin dhe proshutën e gjelit të detit me ton dhe katër - pesë ullinj të copëtuar.